sobota 16. dubna 2016

Dortík, co voní po dešti


 Proklínám  nečekané aprílové slejváky, když mě  zastihnou na cestě do školy, když utíkám bez deštníku ale zato s nově vyzkoušeným do té doby jistě okouzlujícím zapleteným copem, ale miluju takový ten lehký deštík, když ho pozoruju hezky z tepla a sucha...asi jako každý. Ze všeho nejvíc se ale stejně těším na tu vůni, která spolu s párou stoupá z jedovatě zelených trávníků.Ne, nepřišla jsem na to, jak tuhle vůni uměle vytvořit, nejde to. Jmenuje se tak jen kvůli oroseným kytičkám ze zahrádky, které jsem sbírala právě po jednom jarním dešti. Jen jsem prostě dostala chuť upéct dort, malý, ale přece dort a celý ho ozdobit jarním kvítím, protože to jsou snad ty nejhezčí ozdoby. Nejde o žádný luxusní dortík ze speciálních surovin. A taky nebudu lhát, a tvrdit, že je jednoduchý a že jeho příprava zabere půl hodiny. Ale není to zase taková fuška, piškot je obyčejný (protože tak je nejlepší), jen krém se musí umíchat z více jednodušších složek.

Ingredience:


4 vejce-žloutky a bílky zvlášť
100 g cukru 
150 g polohrubé mouky
30 g másla
50 ml mléka
1 lžička kypřícího prášku

krém:

1 salko
200 ml smetany ke šlehání
150 g másla
2 lžíce cukru moučka
175 ml mléka
40 g hladké mouky

4 plné lžíce blíbené marmelády ( klasická jahodová je třeba úplně perfektní)
4 lžíce vody
popřípadě troška rumu
Postup:

1. Vyndejte vajíčka a máslo z lednice, najděte formu (ideální je okolo 20 cm, ale může být i větší-dort pak bude nižší), pečící papír a formu vyložte-dno i po stranách. Aby papír držel, stěny formy potřete máslem,papír se přilepí. Předehřejte troubu na 175°C.

2. Žloutky, změklé máslo a cukr vyšlehejte do pěny, do které postupně vmíchejte mouku předem smíchanou s kypřícím práškem a mléko. Pak v jiné míse vyšlehejte(čistými metlicemi v odmaštěné míse) bílky se špetkou soli do lesklého, tuhého sněhu. Sníh pak ručně a velmi opatrně vmíchejte do žloutkového těsta, vlijte do formy a dejte péct. Během pečení troubu neotvírejte, počkejte, dokud dort nebude na povrchu zlatavý, pak teprve proveďte špejlový test. Jak dlouho se bude dort péct, závisí na výšce dortu, ale určitě to bude alespoň 30 minut.

3. Upečený dort po chvíli chladnutí vyndejte z formy a nechte úplně vychladnout. Pak rozkrojte na 3-5 plátů-pomocí dlouhého ostrého nože, nebo nitě. Mezitím, co dort chladne si připravte krém. Mléko dejte do hrnce a postupujte, jako při vaření pudinku. Až bude vařit, nasypte do něj za stálého míchání mouku a ještě chvíli vařte, dokud pořádně nezhoustne. Pak vmíchejte salko. Když máte k dispozici čtyři ruce, jde to lépe, ale pokud se přece jen vytvoří hrudky, krém přeceďte přes jemné, ale pevné sítko. Je to práce navíc, ale vyplatí se. Tuto směs pak nechte zchladnout (klidně  chvíli v lednici, nebo v chladu a pak až v kuchyni) tak, aby měla pokojovou teplotu. Zároveň vyndejte máslo a smetanu ke šlehání, taky by měly být stejně teplé. Takže vám chladne dort, část krémua ohřívá se máslo a smetana. To chvíli potrvá, doporučuju volnou chvíli nějak využít, a vrátit se později.

4. Když má vše teplotu kuchyně, můžete pokračovat. Máslo s dvěma lžícemi cukru vmíchejte do salkového krému, stejně tak i vyšlehanou šlehačku. Míchejte, než se vše perfektně spojí. Marmeládu rozmíchejte v šálku s vodou, popřípadě i rumem a potřete s ním skromně, ale rovnoměrně každý plát dortu, který pak promažte krémem.  Pokud máte nepravidelný dort, vyčnívající části seřízněte. Když někde naopak kousek chybí, nevadí, krém to schová, jen to zabere víc času. Nedávejte krému příliš, aby nevytekl, centimetrová vrstva bohatě stačí. Zvnějšku dort potřete jen slabě-tak, aby se zaplnily mezery mezi jednotlivými díly a drobné nepravidelnosti, ale piškot aby byl zřetelně vidět. tomu se říká drobečková vrstva. Dort (i zbytek krému) pak dejte na přibližně půl hodiny až  hodinu do lednice. Pak dotvořte hladkou vnější vrstvu krému, kterou úplně vyhlaďte nahřátou dortovou špachtlí či nožem. Nebo dort neupravujte, neuhlazené krémy jsou teď celkem v módě. Finální dort pošlete ještě jednou do lednice na minimálně hodinu, ideálně přes noc, aby se všechny chutě spojily. Pozor ale na chutě a vůně v ledničce. Pokud tam čeká i česnečka a načaté syrečky, je vážně lepší pořídit si dortový poklop, nebo formu s uzavíratelným víkem. Před servírováním můžete dortík ozdobit dle libosti, třeba právě květy, jen se vyhněte těm jedovatým, nejspolehlivější jsou kvítky z ovocných stromů, nebo třeba sedmikrásky. 


Žádné komentáře:

Okomentovat