Zobrazují se příspěvky se štítkemdezerty. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkemdezerty. Zobrazit všechny příspěvky

sobota 12. listopadu 2016



Dýňový koláč


Nějak rychle opadává listí, ochlazuje se, na zemi je ráno jinovatka, nebo dokonce sníh...Vždyť ten podzim před chvílí začal! A já zase nestíhám, jako vždycky. Pomalu začínám věřit, že u mě bydlí malý fousatý skřítek, který mi krade a pak sám vychutnává čas, když se třeba jen na chvíli podívám z okna...No a protože dýni zbožňuju a podzim bez dýňové polívky, koláče, rizota a dalších není pořádný podzim, nakoupila jsem ještě rychle několik dýní a moje oblíbené recepty nafotila a pěkně zapsala, alespoň některé. Tady je první z nich, upečený v menší vyšší formě, takže vypadá skoro jako dort.

Těsto:
315 g hladké mouky
1 plná lžička soli
230 g másla
120 ml studené vody
led

Náplň: 
450-500 g dýňového pyré
3 veliká vejce
250 g třtinového cukru
15 g kukuřičného škrobu
2-3 špetky soli
1 a 1/2 lžičky skořice
1 lžička (i víc, podle toho, jak máte rádi kořeněné) koření do perníku (nebo mletý hřebíček, skořice, badián, kardamon a nové koření)
1/2 lžičky mletého zázvoru
pomerančová kůra (není nutná)
200 ml smetany e šlehání
50 ml mléka

Postup:

Praktické rady:

Používejte raději vyšší koláčovou formu vcelku, ne takové ty skládací, protože máslová těsta včetně tohoto vám jinak zaneřádí půl trouby a pach přepáleného másla opravdu není příjemný a snadno vyvětratelný. Pokud máte formu nižší, těsto do ní nedávejte až po okraj a pod formu umístěte ještě plech, na který bude při nejhorším tuk odkapávat , a který můžete v případě nutnosti vyměnit.

Koláčové těsto je hodně podobné tomu křehkému, nesmí se s ním pracovat dlouho a všechny suroviny by měly být vychlazené. Než začnete, připravte si vodu do nějaké nádoby a přidejte ledové kostky. Voda, kterou budete později míchat do těsta, bude opravdu ledová.

1. Smíchejte prosátou (v ideálním případě) mouku se solí a pak roboticky, nebo ručně vidličkou zapracujte máslo. Až budete ve fázi drobenky, přidejte poloviční množství (ca 60 ml) vody a zamíchejte. Pokud se směs ještě netváří jako něco, z čeho by mohlo být těsto, přidejte dvě lžíce a zkoušejte znovu, dokud se směs nezačne hezky propojovat do většího celku. Pak už vodu nepřidávejte. Záleží na druhu mouky, ale neměli byste použít více než těch 120 ml.

2. Těsto zabalte do něčeho igelitového a chlaďte v lednici minimálně dvě hodiny, klidně ale den, dva. Až ho vyndáte z lednice a ono povolí tak, abyste mohli válet a ne jen mlátit válečkem do těsta, tak vytvořte placku větší než je vaše koláčová, přeneste pomocí válečku do formy, vytvarujte a ořízněte okraje. Není potřeba formu nijak promazávat, v těstě je tuku dost, Koláčový korpus dejte do lednice odpočinout a předehřejte si troubu na 180°C. Ze zbylého těsta můžete vyrobit nějaké dekorace na koláč-lístky atd., ale je hezký i bez nich.

3. Z ingrediencí na náplň vyberte ty mokré, smíchejte je a pak přidejte zbytek-koření, cukr, škrob, sůl. Nalijte do vychlazené koláčové formy a dejte na 50-60 minut do trouby, dokud není prostředek téměř upečený. (Na okrajích už máte špejli úplně suchou.) Během pečení koláč občas zkontrolujte, kdyby začaly hnědnout okraje, raději koláč přikryjte alobalem, aby nevypadal jako ten můj, na který jsem zapomněla. Na závěr jedna špatná zpráva: Hned po upečení se koláč nedá normálně krájet, musí ztuhnout.několik hodin, ideálně přes noc. 

pondělí 29. srpna 2016

Vlašsko-ořechová bábovka s rumem





Když se doma zeptám, co mám upéct na neděli ke kávě, nebo s sebou na výlet, většinou chtějí štrůdl nebo bábovku. Pořád dokola, že je to baví. Ale jo, chápu, ani jedno neomrzí, protože...no prostě to nejde. U štrůdlu se toho moc vymyslet nedá, ale bábovka se dá udělat na tolik způsobů-různé náplně a polevy, tvarohová, sněhová...Vlašáky já bych dala skoro do všeho, takže žádná novinka, ale ten rum? Ten jsem nalila do bábovky poprvé, na žádost maminky a musím říct, že měla perfektní nápad, taky s její spotřebou celkem výrazně pomohla.(Jediné štětí, jinak bych tu chudinku bábovku musela zase zachránit já.) 

Ingredience:

500 g hladké mouky
150 g nasekaných/ namletých vlašských ořechů
280 g cukru krystal
100 g rozehřátého, vychladlé másla
50 g oleje 
4 vejce
250 ml mléka
50 ml rumu
1 lžička prášku do pečiva

Postup:

1. Vymažte formu máslem a vysypte moukou/sušeným kokosem-to pak chutná bábovka trochu jako margot tyčinka-ještě když jí polijete čokoládovou polevou. Prosejte hladkou mouku a smíchejte ji s kypřícím práškem.

2.  Předehřejte troubu na 170°C.

3. Cukr a vejce ve veliké míse šlehejte tak 5 minut, klidně i víc, než vznikne opravdu hustá a hodně světlá nadýchaná pěna,do té  nalijte rozehřáté, ale ne horké máslo a olej. Dál míchejte a postupně přidávejte střídavě mléko smíchané s rumem a mouku s kypřícím práškem.

4. Když je těsto hezky hladké, přelijte ho do nachystané formy a pečte přibližně hodinu, než je na povrchu zlatavá a špejle nevyjde suchá, ale nevysušte ji, byla by to škoda.

sobota 6. srpna 2016

Linecký koláč s borůvkami a tvarohem


 Vždycky mě fascinovala ta mřížka. Asi protože ovocné koláče v pohádkách takovou mívají. Tentokrát se mi i podařilo mřížku hezky zaplést, nikde se mi neodchlipovala a dokonce se ani nepřipálila. Tak jsem koláč s nadšením ukázala mému tatínkovi, který ale konstatoval, že mřížka tam vůbec není důležitá, že by ani nemusela být. Hm...super, díky. Ne, on tomu nerozumí.

Ingredience na jednu koláčovou formu (ideálně s vyšším okrajem)

Těsto:

300 g polohrubé mouky
150 g másla-trochu změklého
130 g cukru moučka
1/2 lžičky prášku do pečiva
2 vejce
špetka soli
1 dl mléka


Náplň tvarohová:

50 g másla
250 g tvarohu nebo i trochu více, je tam vážně dobrý)
1 lžíce cukru (vanilkového)

Náplň borůvková:

350 g borůvek
1 lžíce škrobu
4-6 lžic cukru-podle kyselosti

Postup:

1. Prosátou mouku dejte do mísy, promíchejte s práškem do pečiva a pak přidejte máslo, vejce, sůl i mléko a pomocí rukou zpracujte těsto. Kdyby bylo příliš suché, přidejte mléko. Ručně pořádně propracujte těsto, které pak zabalte do fólie a nechte alespoň 20 minut odpočinout v lednici.

2. Koláčovou formu vymažte máslem a připravte si ovoce smíchané s cukrem a škrobem. Vyndejte těsto z lednice a troubu předehřejte na 180°C.

3. Jednu třetinu těsta dejte stranou a zbylé dvě namačkejte na dno formy a do rajů, nebo můžete dát těsto mezi dva pečící papíry, vyválet a pak dát do formy. Ale těsto je hodně mazlavé, půjde to těžko. Na těsto nasypte ovoce a rozprostřete ho. Zbývající třetinu těsta vyválejte do placky ve tvaru oválu/kruhu a nakrájejte na proužky o různých délkách. Jednodušší je prostě proužky poskládat podle délky. Pokud chcete zaplétanou mřížku, poskládejte nejdříve proužky jedním směrem (na výšku) a pak přidávejte jeden proužek za druhým opačně (na šířku) a vždy každý propleťte s proužky na výšku. Zní to složitě, ale stačí si to jednou zkusit a pak už je to hračka.

4. Mřížku můžete potřít rozšlehaným vejcem a dejte péct na takových 30-40 minut, prostě dokud nezezlátne mřížka.

neděle 8. května 2016

Dubnová výzva The Daring Kitchen:  Kouign amann




Nejdřív bych asi měla napsat něco  The Daring Kitchen. Jde o neziskové mezinárodní sdružení nadšenců až šílenců do vaření a, především, pečení. Každý měsíc přijde jedna chytrá hlava s receptem, který pak všichni členové zkouší. Výsledek pak posílají ostatním členům, sdílejí na svém blogu, na Facebooku i Twtteru a píšou pojmy a dojmy. Já se připojila v dubnu a tohle je mé první veledílo.  A jelikož jsem zapomněla fotit během přípravy, vytvořila jsem vlastní originální ilustraci! Velice umělecké, že?

Kougin Amman

Vyslovuje se to prý nějak jako " kwee ahman" a vznikl kolem roku 1860 v Bretaňi. Jde o máslové pečivo croissantového typu, což znamená, že během přípravy se sklídají vrstvy kynutého těsta a másla. Pečou se ve formě na muffiny posypané cukrem, který zkaramelizuje. Těsto je opravdu hodně podobné croissantům, jen příprava je o hodně rychlejší, takže vše se dá zvládnout během jednoho dne. Kdo chce zkusit něco netradičního ,křupavého a máslového, jen do toho. A kdyby to náhodou někomu přišlo obyčejné, mám tu i čkoloádovo-skořicovou verzi. Možností na zpestření je ale hromada (od domácích zavařenin po slané bylinkovo-sýrové verze).

Jen ještě jedna maličkost-máslo. Kvalita je důležitá, množství také. Podle mého osobního vkusu je v receptu másla moc, a tak uvádím originální recept a v závorkách, jak jsem recept upravila pro sebe.




Ingredience:

300 g hladké mouky
5 g sušeného droždí
1 lžička (stačilo i půl lžičky) soli
200 ml vlažné vody
25 g roztaveného másla
100 g cukru
250 g másla (180 g)
(mletá skořice a 100 g hořké čokolády)


Postup:

1. Vyndejte z lednice máslo, nechte ho ale vcelku.

2. Vlažnou vodu smíchejte s lžící cukru a kvasnicemi, nechte vzejít kvásek (ca 5-10 minut). Do mísy nasypte sůl, cukr, roztavené máslo a mouku, přidejte kvásek a zpracujte těsto, které ručně nebo pomocí robota hnětejte alespoň 5 minut, než se začne méně lepit, bude hladší. Tohle těsto dejte do olejem vymazané nebo moukou vysypané mísy, přikryjte utěrkou a nechte asi hodinu kynout.

3. Než půjdete dál pracovat s vykynutým těstem, změklé máslo vyválejte mezi dvěma pečícími papíry na čtverec 14x14 cm. Tento čtverec dejte na chvíli vychladit do lednice. Kynuté těsto vyválejte na dobře pomoučněném vále do velikosti 20x20 cm nebo trošku větší.

4. Teď ta nejtěžší část: správně odhadnout tuhost másla a skládat. Máslo, když ho vyndáte z lednice nesmí být ani tuhé, ani měkké jako bláto, ale něco mezi. Čtverec polotvrdého másla umístěte diagonálně na větší čtverec kynutého těsta a zabalte jako obálku. Obálku pak lehce vyválejte a přeložte na dvakrát-tak, aby mělo 3 vrstvy vidět. Těsto dejte chladit na půl hodiny do lednice.

5. Těsto  trochu vyválejte, otočte o 90° a znovu složte jako naposledy a dejte chladit na půl hodiny do lednice, poté ještě jednou opakujte.  Potom těsto rozválejte do obdélníku o velikosti 40x30 cm a rozkrájejte 12 čtverečků (10x10 cm). Ty pak naplňte náplní (čokoládovými čtverečky) nebo ne a přitiskněte diagonálně roh na roh, jako když se pečou šátečky. Přesuňte šátečky do vymyzané formy na muffiny, posypte krystalovým cukrem, případně skořicí a nechte ještě 30 minut kynout.

6. Předehřejte troubu na 200°C a poté pečte 30-40 minut do zlato-hněda. Upečené "muffinky" nechte chvíli stát na papírových utěrkách, aby okapalo přebytečné máslo a pak už je stačí jen sníst.









sobota 30. dubna 2016

Mandlové koláčky- veganské bez lepku i mléka


Ne, nestal se ze mě vegan a lepek mi nečiní žádné problémy, ale zkusit se má  prý všechno a je spousta dobrot, které můžou jíst všichni....i když vykoumat recept tak, aby byl výsledek skutečně dobrý, dá trochu práce. První recept je tedy inspirovaný receptem paní Brýdové http://www.brydova.cz/2015/02/04/mandlove-mleko-a-kolacky/.  



 Ingredience na 1 plech

140 g mletých mandlí (klidně těch, co zbyly po přípravě mandlového mléka)
1 banán
100 g sušených datlí
skořice mletá
10 lžic pohankové mouky(nebo i jiné bezlepkové)
domácí marmeláda (já měla broskvovou a byla perfektní)


Příprava:
Datle rozmixujte a všechny přísady kromě marmelády smíchejte a vytvořte výborně tvárnou, hladkou hmotu. Tvarujte kuličkyo velikosti něco mezi lískovým a vlašským ořechem, lehce zploštěte a udělejte prstem/koncem vařečky ďůlek, do tohe kápněte marmošku a pečte na plechu vyloženém pečícím papírem na 180°C do zlatova.  

neděle 17. dubna 2016

Mandeltarta


Švédský mandlový dort. Konečně! Na čtvrtý, nebo pátý pokus, už ani přesně nevím, jsem pokořila tenhle severský zázrak! Bezlepkový je přirozeně, v podstatě jsou to jen upečené mandle, zato  je ale promazávaný úžasným krémem ze smetany, másla a žloutků. Ale upečte podle tohoto popisu dort...no, nakonec se to povedlo, i když s nějakým tím rozčilováním se, že ten krém už nechci v životě vidět, jestli se neuráčí ztuhnout, že udělám mandlovou drť z korpusu a budeme to jíst lžičkou z mističek, jak je to křehký a tak. Ono to ale chtělo vlastně jen udělat si čas na pečení a nesnažit se během pečení stihnout další tři činnosti. Postupně jsem přišla na pár fíglů, jak přípravu zjednodušit a nezbláznit se z toho. Vím, že ho mají i v Ikea, ale nikdy jsem ho tam neochutnala, tak nemůžu posoudit, jak moc se podobá. I když podle mě je to teda šum a fuk, hlavně, že je dobrý. Správně do něj patří i griliáš, mně už to přijde trochu moc. Je to na vás :-).

Historická vsuvka: Dort se správně jmenuje Dort Oskara II., což byl švédský král, který vládl na přelomu 19. a 20. století a dort si prý obzvlášť oblíbil.


Ingredience na dort (o průměru 26 cm)

Korpus:

8 bílků
200 g na jemno mletých mandlí(jdou použít i ty, které vám zbydou po výrobě mandlovéh mléka)
70 g mandlí na posypání-správně by měly být mandlové plátky, ale mandle vcelku chutnají lépe
2 lžíce kukuřičného škrobu(maizeny)
220 g moučkového cukru

Krém:

8 žloutků
300 ml smetany ke šlehání
1 lžička kukuřičného škrobu
50 g cukru (ideálně 25 g třtinový a 25 g domácí vanilkový)
150g másla



Postup:

1. Začněte krémem. Ve vodní lázni zahřívejte žloutky, smetanu předem rozmíchanou se škrobem a cukr. Pěkně vše šlehejte vidličkou přibližně 5 minut, dokud krém výrazně nezhoustne do konzistence skoro takové, jakou má pudink. Krém ale nesmí vařit! Žloutky by se srazily. Když je krém dostatečně hustý, okamžitě ho vyndejte z vodní lázně a stejně tak rychle na něj připlácněte potravinářskou fólii, aby se nevytvořil škraloup. Po vychladnutí krém přesuňte do lednice, aby vychladl úplně.

2. Troubu si předehřejte na 180°C a dvě dortové formy si vyložte pečícím papírem-alespoň dno a boky vymažte máslem, vysypte mandlemi. Také jsem si říkala, nebudu špinit dvě formy, upeču to v jedné a pak rozříznu. Jenže korpus je opravdu velmi křehký...pokud vám ale nevadí, že trochu potrhaný(což krém schová), stačí jedna forma. Z bílků ušlehejte sníh ve velké míse a do něj pak postupně ručně vmíchejte jak cukr, tak i mleté mandle smíchané se škrobem. Směs rozdělte do dvou forem a pečte ca 30-35 minut, musejí mít zlatavou(ne hnědou) barvu na povrchu, aby nebyly nedopečené.  Korpusy nechte úplně vychladnout, ca hodinu. Vyndejte z lednice máslo, aby mělo čas změknout.

4. 70 g mandlí nasekejte, pokud máte plátky, tak ne a opražte je na středním plameni na pánvi, než zezlátnou. Dávejte ale pozor, jakmile se připálí, úplně ztratí chuť. Z lednice pak vyndejte krém. Chvíli šlehejte samotné změklé máslo a pak k němu postupně zašlehejte i lehce ztuhlý žloutkový krém.

5. Korpusy promažte krémem, potřete pořádně i vršek a boky, aby se povrch pěkně uhladil.  Dort posypte opraženými mandlemi. Krém bude ještě trochu téct, ale to nevadí, v lednici do druhého dne úplně ztuhne a chutě se navíc báječně propojí.


sobota 16. dubna 2016

Dortík, co voní po dešti


 Proklínám  nečekané aprílové slejváky, když mě  zastihnou na cestě do školy, když utíkám bez deštníku ale zato s nově vyzkoušeným do té doby jistě okouzlujícím zapleteným copem, ale miluju takový ten lehký deštík, když ho pozoruju hezky z tepla a sucha...asi jako každý. Ze všeho nejvíc se ale stejně těším na tu vůni, která spolu s párou stoupá z jedovatě zelených trávníků.Ne, nepřišla jsem na to, jak tuhle vůni uměle vytvořit, nejde to. Jmenuje se tak jen kvůli oroseným kytičkám ze zahrádky, které jsem sbírala právě po jednom jarním dešti. Jen jsem prostě dostala chuť upéct dort, malý, ale přece dort a celý ho ozdobit jarním kvítím, protože to jsou snad ty nejhezčí ozdoby. Nejde o žádný luxusní dortík ze speciálních surovin. A taky nebudu lhát, a tvrdit, že je jednoduchý a že jeho příprava zabere půl hodiny. Ale není to zase taková fuška, piškot je obyčejný (protože tak je nejlepší), jen krém se musí umíchat z více jednodušších složek.

Ingredience:


4 vejce-žloutky a bílky zvlášť
100 g cukru 
150 g polohrubé mouky
30 g másla
50 ml mléka
1 lžička kypřícího prášku

krém:

1 salko
200 ml smetany ke šlehání
150 g másla
2 lžíce cukru moučka
175 ml mléka
40 g hladké mouky

4 plné lžíce blíbené marmelády ( klasická jahodová je třeba úplně perfektní)
4 lžíce vody
popřípadě troška rumu




Postup:

1. Vyndejte vajíčka a máslo z lednice, najděte formu (ideální je okolo 20 cm, ale může být i větší-dort pak bude nižší), pečící papír a formu vyložte-dno i po stranách. Aby papír držel, stěny formy potřete máslem,papír se přilepí. Předehřejte troubu na 175°C.

2. Žloutky, změklé máslo a cukr vyšlehejte do pěny, do které postupně vmíchejte mouku předem smíchanou s kypřícím práškem a mléko. Pak v jiné míse vyšlehejte(čistými metlicemi v odmaštěné míse) bílky se špetkou soli do lesklého, tuhého sněhu. Sníh pak ručně a velmi opatrně vmíchejte do žloutkového těsta, vlijte do formy a dejte péct. Během pečení troubu neotvírejte, počkejte, dokud dort nebude na povrchu zlatavý, pak teprve proveďte špejlový test. Jak dlouho se bude dort péct, závisí na výšce dortu, ale určitě to bude alespoň 30 minut.

3. Upečený dort po chvíli chladnutí vyndejte z formy a nechte úplně vychladnout. Pak rozkrojte na 3-5 plátů-pomocí dlouhého ostrého nože, nebo nitě. Mezitím, co dort chladne si připravte krém. Mléko dejte do hrnce a postupujte, jako při vaření pudinku. Až bude vařit, nasypte do něj za stálého míchání mouku a ještě chvíli vařte, dokud pořádně nezhoustne. Pak vmíchejte salko. Když máte k dispozici čtyři ruce, jde to lépe, ale pokud se přece jen vytvoří hrudky, krém přeceďte přes jemné, ale pevné sítko. Je to práce navíc, ale vyplatí se. Tuto směs pak nechte zchladnout (klidně  chvíli v lednici, nebo v chladu a pak až v kuchyni) tak, aby měla pokojovou teplotu. Zároveň vyndejte máslo a smetanu ke šlehání, taky by měly být stejně teplé. Takže vám chladne dort, část krémua ohřívá se máslo a smetana. To chvíli potrvá, doporučuju volnou chvíli nějak využít, a vrátit se později.

4. Když má vše teplotu kuchyně, můžete pokračovat. Máslo s dvěma lžícemi cukru vmíchejte do salkového krému, stejně tak i vyšlehanou šlehačku. Míchejte, než se vše perfektně spojí. Marmeládu rozmíchejte v šálku s vodou, popřípadě i rumem a potřete s ním skromně, ale rovnoměrně každý plát dortu, který pak promažte krémem.  Pokud máte nepravidelný dort, vyčnívající části seřízněte. Když někde naopak kousek chybí, nevadí, krém to schová, jen to zabere víc času. Nedávejte krému příliš, aby nevytekl, centimetrová vrstva bohatě stačí. Zvnějšku dort potřete jen slabě-tak, aby se zaplnily mezery mezi jednotlivými díly a drobné nepravidelnosti, ale piškot aby byl zřetelně vidět. tomu se říká drobečková vrstva. Dort (i zbytek krému) pak dejte na přibližně půl hodiny až  hodinu do lednice. Pak dotvořte hladkou vnější vrstvu krému, kterou úplně vyhlaďte nahřátou dortovou špachtlí či nožem. Nebo dort neupravujte, neuhlazené krémy jsou teď celkem v módě. Finální dort pošlete ještě jednou do lednice na minimálně hodinu, ideálně přes noc, aby se všechny chutě spojily. Pozor ale na chutě a vůně v ledničce. Pokud tam čeká i česnečka a načaté syrečky, je vážně lepší pořídit si dortový poklop, nebo formu s uzavíratelným víkem. Před servírováním můžete dortík ozdobit dle libosti, třeba právě květy, jen se vyhněte těm jedovatým, nejspolehlivější jsou kvítky z ovocných stromů, nebo třeba sedmikrásky. 


pondělí 28. března 2016

Velikonoční kynutý věnec s tvarohem

Velikonoce pomalu končí, ale to nevadí, prorože tenhle věnec se nemusí péct jen na ně. Chutná jako domácí tvarohové buchty a pokud někdo neobjeví věnec dřív, než je veřejně ke konzumaci a nesezobe všechny mandličky z kůrky, bude i lehce křupat, tak jako u mazance,vánočky... U nás jich je vždycky po vychladnutí na lince méně než po upečení, ať dobrotu hlídám,jak jí hlídám. Mamka je mistr ochutnávač a uždibávač čehokoliv, takže nemám šanci a mandlí dávám tolik, kolik se vejde.



Ingredience:

Těsto:

500 g hladké mouky
1 celá kostka kvasnic- opravdu čerstvých!
100 g cukru (ideálně krystal, nebo krupice)
125 g másla
2 žloutky
250 ml mléka
špetka soli

Náplň:

500 g plnotučného tvarohu (jistě může být i polotučný)
30 g domácího vanilkového cukru
2 hrsti rozinek
2 žloutky¨
2 lžíce škrobu, popř. vanilkového pudinku

Navíc:

70 g nasekaných mandlí, nebo mandlových plátků
1 celé vejce rozšlehané se lžící vody na potření
mouky na podsypání

Postup:

 1.Máslo vyndejte z lednice a nakrájejte na plátky/kostky a nechte povolit při pokojové teplotě. V malém hrnci ohřejte mléko, dokud není vlažné( Nesmí být moc teplé, natož horké kvůli kvasnicím),pak plotýnku vypněte. Přidejte 2 lžíce cukru a rozdrobte do mléka droždí. Nechte pracovat a mezitím si do velké mísy připravte mouku, sůl a zbytek cukru. Rozklepněte vajíčka a k mouce přidejte pouze žloutky. K mouce přendejte také máslo.

2. Kvásek by už měl být vyběhlý, pokud není a mléko jste neměli studené, kvasnice zřejmě nefungují, jak mají, tak raději zkuste jiné. Pokud má bublinky, s radostí ho smíchejte se zbytkem těsta, zapracujte vše, co nejlépe a ještě chvíli hnětejte-robotem,nebo ručně. Poté těsto vraťte do moukou vysypané mísy, přikryjte utěrkou a přibližně 30-45 minut ho nechte na teplém místě kynout, dokud nezvětší svůj objem víc jak dvakrát. Pak zmáčkněte objem, znovu zapracujte, dejte zpět do mísy a opět si půl hodiny počkejte. Během této doby si připravte tvarohovou náplň.


3. Troubu předehřejte na 175°C. Plech vyložte pečícím papírem.

 4. Všechny přísady na náplň promíchejte dohromady vidličkou. Vykynuté těsto na vále rozdělte na dvě poloviny, každou vyválejte do dlouhého obdélníku/oválu, potřete náplní(ne až ke krajům) a srolujte, tak jako na obrázku. Teď už jen dva dlouhé hady přemístěte na plech a opatrně volně zamotejte kolem hrnečku bez ucha, či maličké dortové formy..., prostě aby se vám věnec neslil. Můžete ale těsto zamotat jao židovský sváteční Challah, pokud jej znáte. Když vám vyteče trocha náplně, nic se neděje, na kráse to věnci neubírá. Potřete vejcem, posypte mandlemi a nechte ca 10-15 minut kynout. 

5. Vložte do vyhřáté trouby a pečte ca 45 minut, dozlatova. Špejlový test napoví, ale nepíchejte špejli dovnitř věnce, jen lehce pod povrch, či do částí, kde víte, že není náplň, protože tvaroh nebude suchý nikdy.









středa 23. března 2016

Kokosový Tres Leches





Dort, který se v překladu jmenuje třímlékový, pochází z Mexika, v základní verzi se prolévá třemi druhy mléka (slazené zahuštěné, kondenzované  a smetana) a zdobí ho poctivá šlehačková čepice. Tohle je extra kokosová nálož. Trochu se podobá rafaelo řezům, ale je o hodně lepší, slavnostnější, kokosovější. A ta kokosová šlehačka má prostě styl, ať si tvrdí kdo chce, co chce o kokosovém tuku. Máslo je taky celý nasycený, no.




Ingredience na jeden pekáček o rozměrech  25x30 cm

pečící papír a máslo na vymazání formy
80 g hladké mouky
50 g kokosové moučky (sušeného strouhaného kokosu-i zbytek po výrobě kokosového mléka stačí )
1 vrchovatá lžička jedlé sody
špetka soli
80 g + 30-4 g krupicového (třtinového) cukru
5 vajec-žloutky a bílky zvlášť
80 ml tekutiny ( nejlepší je obyčejné mléko, ale kokosovým v tomhle receptu nikdy nic nezkazíte)

Sirup:

1 konzerva slazeného kondenzovaného mléka (např. Salko)
250 ml kokosového mléka (může být i takové to hustší, podobné smetaně)
50 ml smetany ke šlehání

Na kokosovou šlehačku:

400 ml smetany ke šlehání
100 ml kokosového hustého mléka, nebo přímo smetany
1 ztužovač šlehačky (smetafix, vyrábí se ze škrobu)
sušený kokos, ideálně hoblinky, na ozdobu

Postup vypadá složitě, ale je jen hodně rozepsaný, aby bylo vše naprosto srozumtelné: 


1. Předehřejte troubu na 180°C. Formu nebo pekáček vyložte pečícím papírem a stěny vymažte máslem. V míse si připravte mouku s kypřícím práškem a solí. V další míse si vyšlehejte z bílků tuhý sníh se špetkou soli, do kterého postupně ke konci šlehání vmíchejte 30-40 g krupicového cukru. Sníh musí být tuhý a lesklý. V poslední míse šlehejte vaječně žloutky s 80ti gramy cukru, dokud nebudete mít hustou, světlou pěnu. Do této pěny postupně nasypte moučnou směs a nalijte 80 ml mléka. Dobře promíchejte ještě robotem, pak ručně a opatrně vmíchejte sníh. Celé těsto nalijte do formy, pěkně uhlaďte a pečte 35-45 minut, ale hlídejte už dříve, aby se moc nevysušilo. Špejle musí každopádně vyjít suchá, jako obvykle.

2. Upečený korpus nechte chvíli vychladnout, pak ho opatrně vyklopte na tác a zalijte tím nejlepším sirupem na světě-připravenou promíchanou směsí smetany ke šlehání, kondenzovaného slazeného a kokosového mléka. Polijte ho co nejvíc rovnoměrně, i na okrajích. Nechte alespoň 20 minut odležet,aby úplně vychladl a šlehačka se pak neroztékala. Pak si vyšlehejte šlehačku z klasické smetany, jak jste zvyklí. Do hotové šlehačky vmíchejte kokosovou smetanu, či husté mléko a ztužovač šlehačky. Rychle, než začne tuhnout a bude těžší s ní pracovat, jí rozetřete na korpusu a posypte strouhaným kokosem. A těšte se na bílé obláčky jako v nebi!



středa 9. března 2016

Pomerančová bábovka s čokoládou



V základu jde o třenou bábovku, ale je to vylepšená krasavice. Zdobí jí kousky čokolády a voní pomerančově, lehce exoticky. Pokud máte radši zdravější dobroty, nebojte se zkusit upéct bábovku například s celozrnnou špaldovou moukou.

Ingredience:

4 vejce
200 g krupicového cukru (třtinového, částečně vanilkového)
100 g hořké čokolády
500 g hladké mouky
2 lžičky sody na pečení, nebo prášku do pečiva
150 g rozpuštěného másla, nebo oleje
250 ml mléka
50 ml pomerančové šťávy(z jednoho pomeranče)
kůra z jednoho bio pomeranče
máslo a buď hrubší mouka nebo strouhaný kokos na vymazání a vysypání formy




Postup:

1. Nejdřív si vše připravte, bábovka pak půjde od ruky rychleji. Vymažte formu máslem a vysypte moukou, nebo kokosem.

2.Troubu předehřejte na 175°C.  Mouku smíchejte se sodou  a na kostičky nasekanou čokoládou. Nastrouhejte pomerančovou kůru, také jí přimíchejte do směsi s moukou.

3. Pomeranč vymačkejte a šťávu smíchejte s mlékem v hrnečku, v jiném rozehřejte máslo.

4. V . základu jde o třenou bábovku, takže celá vejce rozklepněte do velké mísy, přidejte krupicový cukr a šlehejte šlehačem, nebo v robotu na nižší otáčky 5-10 minut, dokud nevyšleháte hustou, nadýchanou pěnu světlé barvy. Do pěny pak sypejte moučnou směs střídavě s mlékem a pomerančovou šťávou a rozpuštěným máslem. Těsto nalijte do formy a pečte zhruba hodinu. Bábovka je hotová, když na špejli neulpí syrové těsto.

pondělí 22. února 2016

Koblihy


Atmosféra prvorepublikové kavárny ožívá, kdykoliv jeden koblížek rozlomíte napůl a napijete se kávy. A pak je na vás, co dál. Lidé se prý dělí do skupin podle toho, co udělají, když před sebou mají mísu koblih...




Ingredience na 20 klasických koblih o velikosti dámské pěsti:

375 ml vlažného mléka
1 kostka čerstvého droždí( 42 g)
3 vrchovaté lžíce krupicového cukru
750 g polohrubé mouky
6 žloutků
kůra z 1/2 biocitronu
špetka soli
6 lžic tuzemáku
5 lžic rozpuštěného másla
ca 350 g ne moc tekuté marmelády, dle chuti
cukr moučkový-na posypání

na smažení: slunečnicový olej ujde, ale sádlo je mnohem mnohem lepší a vůbec koblihy nejsou cítit sádlem, jak se mnozí obávají (je ho potřeba opravdu hodně)

Příprava:

Mléko, droždí a cukr smíchejte a nechte vzejít kvásek na teplém místě. Mouku dejte do mísy, přidejte žloutky, nastrouhanou citronovou kůru, rum, špetku soli, rozpuštěné máslo a kvásek a vypracujte těsto, musí být trošku tužší, aby z něj později šly vyválet koblihy. Těsto zakryjte ta nechte kynout, dokud nezdvojnásobí svůj objem, ca půl hodiny až hodinu. Vykynuté těsto rozdělte na dva díly, první vyválejte na tloušťku 1-2 cm-na šířku malíčku-a vykrájejte kolečka vinnou skleničkou, nebo kulatou formičkou o stejné velikosti. Z druhé poloviny těsta a zbytků z první poloviny vyválejte stejně silný plát těsta, jako je ten první, ale formičkou si kolečka jen naznačte, nevykrajujte úplně a kolečka nedávejte tak blízko k sobě, aby mělo každé kolem sebe trošku místa. Lžičkou dejte do středu každého naznačeného kolečka marmeládu, nešetřete, ale 1 plná lžička stačí, aby pak šel koblih dobře spojit. Už vykrájené kolečko vždy vezměte do dlaně a rukou jej trochu zploštěte na krajích, tak, aby bylo větší, než to naznačené s marmeládou. Teď přijde to kouzlo, které pak vytvoří známý světlý prstýnek na koblihách. Zvětšené kolečko položte na to naznačené s marmeládou a přitlačte spoje k sobě. Celý koblih složený ze dvou koleček pak vykrojte formičkou. Takhle pospojujte a"vyklafejte" všechny naznačené koblihy a zbylé odřezky těsta znovu rozdělte na poloviny a postup zopakujte ještě jednou, dvakrát. Koblihy dejte na plech s pečícím papírem ještě kynout, tak na 20 minut. Velkou hlubokou pánev naplňte sádlem, či olejem tak, aby až budete koblihy smažit, byly z poloviny ponořené, stačí asi 4 cm. Je to opravdu hodně tuku, ale pokud bude dobře rozehřátý, moc se nevsákne. takže řádné rozehřátí je klíčové, opravdu si dejte na čas, než do tuku nakladete první várku koblih, vždy horní vypouklou stranou směrem dolů a přikryjte pokličkou. Smažte 1-3 minuty z jedné strany, dokud nebudou béžovo-zlatavé. Pak je obraťte pomocí dvou vařeček a smažte další 2 minuty z druhé strany, už bez pokličky. Sporák nemějte na nejvyšší teplotu, koblihy by se připalovaly, ale byly by ještě syrové. Zároveň ale teplota nesmí být nízká, aby se tu nevsakoval do koblih moc. Po dosmažení koblihy vyndejte na papírové ubrousky, aby vytáhly přebytečný tuk a nechte vychladnout. Postupně takto usmažte všechny koblihy. Nestavěje je na sebe ani necukrujte, dokud nebudou úplně vychladlé, i když jíst se dají ještě teplé.




neděle 14. února 2016

Celozrnné hruškovo-datlové muffiny s ořechy


Chtěla jsem vyfotit všechny, ale stačilo chvíli zaváhat a zbyly mi jen tři, po zbytku se zaprášilo spolu s "cožejetotamtakvláčnýho?" Trik byl v tom, neprozradit, že jsou celozrnné a skoro bez cukru.












Ingredience na 12 muffinů:

200 g celozrnné pšeničné mouky
50 g třtinového cukru
75 g vlašských ořechů
100 g na datlí
špetka soli
1 hodně velká hruška, nebo 2 menší hrušky
1,5 lžičky jedlé sody
2 (klidně menší) vejce
150 ml jogurtu ředěného z části mlékem
60 g rozpuštěného, zchladlého másla

Postup:

Troubu předehřejte na 175°C. Mouku smíchejte ve velké míse s cukrem, vanilkovým cukrem, nasekanými ořechy, solí a sodou. Datle i hrušky nakrájejte na co nejmenší kousky, ale ani trochu větší nevadí a přidejte je k do směsi s moukou. Jogurt promíchejte v jiné míse s vejci a máslem. Celou tekutou část přidejte k sypké směsi do mísy, promíchejte vidličkou. Ne moc, jinak je přemícháte a nevykynou tak, jak by měly. V tom je zvláštnost muffinů, míchají se vždy suché ingredience se suchými a mokré s mokrými, pak se vše spojí. Ovoce se řadí do suché kategorie, aby se obalilo v mouce a nekleslo na dno formiček. Formy na muffiny vymažte máslem a vysypte mooukou, nebo do nich dejte papírové košíčky, raději nějaké kvalitní, aby na nich po upečení vždy  nezůstala půlka muffinu. Pomocí dvou lžiček naplňte formičky a pečte minimálně 25 minut, spíš ale déle, dokud nevytáhnete suchou špejli.


neděle 7. února 2016

Jahodový koláč s vanilkou a chia semínky




Úkol zněl jasně: "vykliď mrazák, jaro se blíží." A tak jsem vyndala zmražené jahody a upekla lehce kořeněný, křupavý koláč. Chia semínka se ztratí mezi jahodovými zrníčky, na chuti neuberou, ale za to vylepší nutriční hodnotu.

Ingredience do koláčové formy o průměru 28 cm. 

Těsto:
175 g másla, jen lehce povoleného
375 g hladké mouky + na pomoučnění válu
špetka soli
3 lžíce (třtinového) krystalového cukru
5-7 lžic ledové vody
1 vejce

Náplň:
1 kg čerstvých, nebo mražených jahod
50 g hladké mouky
70-80 g cukru (dle sladkosti jahod), alespoň 1/3 domácího vanilkového, nebo zrníčka z 1 vanilkového lusku, pokud jste zastánci kořeněných chutí, zaexperimentujte s karadmomem, nebo třeba hřebíčkem.
3 lžíce chia semínek + na závěrečné posypání ca 3 lžíce
1 vejce na potření


Postup:

Používáte-li zmražené jahody, vyndejte je z mrazáku, aby povolily. Ideálně, poukud víte o pečení dopředu, je dejte den předem do ledničky, Ručně nebo robotem hnětejte máslo s moukou a solí, ale jen krátce, než vznikne drobenka. Do té přisypte cukr, přidejte 5 lžic vody, znovu zamíchejte. Pokud se těsto vůbec nepojí, přidejte ještě vodu. Nakonec vmíchejte vejce. Těsto přikryjte v míse utěrkou a dejte alespoň na půl hodiny do lednice. Troubu předehřejte na 200°C. 2/3 těsta vyválejte na lehce pomoučněném vále a přeneste do vymazané a moukou vysypané koláčové formy. Hezky přimáčkněte okraje a ořízněte přebývající kusy. Ze zbytku těsta klidně zalepte kousky, kde naopak vrstva chybí. Formu dejte ještě na chvíli do ledničky. Jahody dejte do mísy spolu s moukou, chia semínky, cukrem a vanilkou. Ze zbývajícího dílu těsta vyválejte obdélník, který nakrájejte na asi 1 cm široké proužky. Do formy s korpusem přesuňte náplň. Mřížku můžete buď proplétat, nebo dát nejdřív proužky horizontálně a na ně druhou vrstvu vertikálně. Rozšlehaným vejcem přilepte konce proužků ke korpusu a ořízněte, co přebývá. Zbytkem vejce potřete mřížku, aby se leskla a aby na ní zůstaly chia semínka, kterými mřížku posypte. Koláč pečte asi 10 minut na 200°C, pak teplotu snižte na 175°C, peče se dlouho, klidně i hodinu. Je hotový, když je mřížka dozlatova a náplň bublá po stranách formy. Dejte mu čas, než vychladne. Teprve pak ho podávejte.

středa 9. září 2015

Broskvová bublanina

Když jsem byla malá, nechápala jsem, proč by se někdo měl patlat s tím, aby každou třešni v bublanině tak krásně zasadil do piškotového polštářku, že koukaly jen napůl. Říkala jsem si, kolik asi práce to dalo kuchařkám ve školní jídelně. Už vím, že tak to není. Ovoce spadne do těsta samo během pečení. Z trouby vyndáte krásnou, českou bublaninu, jeden z nejlepších letních moučníků. Tahle je broskvová, jak jinak tenhle rok...

Ingredience na jeden vyšší plech:

160 g másla, rozehřátého
300 g cukru
trocha vanilkového cukru
6 vajec
400 ml kefíru/podmáslí/jogurtu a mléka
300 g polohrubé mouky
300 g hladké mouky
půl prášku do pečiva
1 kg nějakých bobulí( třešně, borůvky...) nebo třea i broskví, meruněk, rebarbory(nakrájené na kusy)
moučkový cukr na posypání

Příprava:

Smíchejte rozpuštěné máslo, cukr, kefír( případně jinou mléčnou složku) a vejce elektrickým šlehačem, nebo ručně vidličkou. Pak do směsi přidejte obě mouky smíchané s kypřícím práškem. Formu dobře vymažte máslem a polohrubou moukou, než na něj nalijete těsto. Rozetřete těsto do roviny a posypete ovocem. Těžké ovoce (celé jahody, půlky meruněk) nejdříve obalte v mouce, aby nespadlo na dno plechu a pečte při 170°C přibližně 35 minut. Opět funguje špejlový test.